Kullanım Amacına Göre Objektifler

Kameralarda kullanılan objektifler çalışacağımız konuya ve konunun teknik özelliklerine göre değişir. Objektif seçiminde konu hakkında doğru bilgiler vermek temel amaçtır. İlgiyi konu üzerinde toplayarak arka veya ön planları flulaştırmak mümkündür. Aynı görüntüyü her objektifle alabileceğimiz gibi, alınan bu görüntüler arasında psikolojik ve teknik farklılıklar olacaktır. Görüntü yönetmeni tarafından iyi bilinmesi gereken bu etkiler objektifler ile sağlanır.
 

OBJEKTİF Film Kameraları Video Kameralar KULLANILDIĞI ALANLAR
Çok Geniş Açılı Objektifler
(Balık Gözü)
5 - 7mm 5 - 10mm Mekanın geniş görünmesi gereken durumlarda, araba içi, telefon kulübesi, asansör gibi çok dar mekanlarda kullanılabilir. Kamera ile hareket gereken durumlarda fazla titreme hissedilmez. Resmi kenarlardan deforme eder. Bu nedenle geniş açılı objektiflerde hareket edilmez sabit görüntülerde kullanılır. Omuzda kullanılabilir.
Geniş Açılı Objektifler 10 - 16mm 35 - 50mm Arka plandaki görüntünün net olmasını istediğimiz durumlarda, kamera ile yapılan kaydırmalarda, arka plandaki detayların fazla olduğu manzara, tanıtıcı çekimlerde kullanılır. Omuzda kullanılabilir.
Normal Açılı Objektifler 25 - 50mm 75 - 100mm Ön ve arka plan derinliği gereken yerlerde kullanılır. Kameranın sehpada kullanılması tavsiye edilir.
Dar Açılı Objektifler 70 - 85mm 150 - 200mm Ön ve arka plan derinliği istenmeyen durumlarda, iki kişilik röportajlarda, durağan görüntülerde, ortalama netlik kullanarak yapılan yakın çekimlerde, arka planda az obje olduğu halde çok gibi görünmesini istediğimiz durumlarda kullanılır.
Kesinlikle sehpada kullanılması önerilir.
Tele Objektifler 90mm
ve üstü
200mm
ve üstü
Orta ve dar açılı objektiflerin alan açıları dışında kalan yerlerde, normal objektif ile yaklaşılması tehlikeli ve güç olan zorunlu durumlarda, arka plandaki netliğin çok az olmasını ve arkadaki detayların flulaşarak detaylarının kaybolmasını istediğimiz durumlarda, kameraya doğru yakın mesafede hareket eden nesnelerin yakın görünmesinde kullanılır.
Kameranın kesinlikle sehpada kullanılması gerekir. En ufak bir sarsıntıyı kabul etmeyen objektiflerdir.
Zum Objektifler 30 - 300mm 8,5 - 153mm Manuel veya otomatik olarak açıyı değiştirilecek durumlarda kullanılır. Sabit odak uzaklığı olan objektiflere göre süratle ön ve arka plan derinliği değiştirebilir. Avantajları kadar dezavantajları da vardır. Objektif düzenindeki her mercek ışığı farklı kıracağından ışık kayıplarına neden olur. En fazla kullanım alanı konunun tamamından detayına veya tersine yapılan optik kaydırmadır. Dar açılarda sehpada, geniş açılarda ise omuzda kullanılabilir.
Makro Objektifler     Konu üzerinde detay almak amacıyla kullanılır. Resmi deforme etmez. Arı gibi küçük canlıları görüntülemek amacıyla veya maketleri çekmek amacıyla kullanılır. Geniş açılı objektiflerin net alan derinliği dışında kalan yerlerde kullanılır.
Teleskop Objektifler   5 - 50mm Denizaltı teleskopu gibi L şeklindedir bu nedenle kameramanın veya kameranın saklanarak çekim yapmasına olanak verir. Kamerayı düz tutarak ve vizörden bakarak 360º genişlikte dönebilir ve 90º dik açıları görebilir.


   
 

Ahmet Ayyıldız Kimdir?

Yorum Yaz

Yorumlar (0)