C# PROGRAMLAMA DÖNEM ÖDEVİ

Konu : Öğrenci Not Durum Belgesi Hazırlama ve Hesaplamaları Yapma

AÇIKLAMALAR,

2 yarıyıl öğrenim görmüş bir öğrencinin Not Durum Belgesi görüntüleme ve hesaplama programı hazırlanacak. Elimizdeki veriler;

string[] Donem_1 = { "Matematik", "Fizik", "İngilizce", "Programlama" };

string[] Donem_2 = { "Türk Dili", "Kimya", "Veri Tabanı", "İnternet Programcılığı" };

string[] Kod_1 = { "MAT101", "FIZ101", "DIL101", "PRG101" };

string[] Kod_2 = { "TUR102", "KIM102", "VTB102", "INP102" };

byte[] AKTS_1 = { 3, 3, 2, 4 };

byte[] AKTS_2 = { 2, 2, 4, 5 };

 

KURALLAR VE PUANLAMA;

 1. Proje Microsoft Visual Studio 2010 C# Programlama Dili ile hazırlanacaktır.Aksi şekilde hazırlanmış olan ve kopya projeler 0 not ile değerlendirilecektir.
 2. Form başlığı “1027.32....  maralı öğrencinin Not Durum Belgesi hesabı”  olacak (5 puan)
 3. Formda Numara, Ad Soyadlabel’larının karşısındaki TextBox’lara kişisel bilgileriniz Bold olarak yazılacak, PictureBox’a kendi resminiz yüklenecek ve BorderStyle’ı “FixedSingle” olacak (10 puan)
 4. Forma 2 sekmeli TabControl eklenecek,  başlıkları 1.yarıyıl Ve 2. Yarıyıl olacak. 1.sekmeye Donem_1 değişkenindeki eleman sayısı kadar DersKodu, Ders Adı, AKTS  ve Notu TextBoxları konacak ve üstlerine tanımlayıcı label’lar eklenecektir. Ayrıca her dersin karşısına 1 mavi ve 1 kırmızı kutucuk konulacaktır. 2. Sekmeye de Donem_2 değişkenindeki eleman sayısı kadar kontroller eklenecektir. (15 puan)
 5. TabControl’un altına bir panel içerisine aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 9 TextBox ve label’lerıyerleştirilecektir.(5 puan)
 6. TextBox’lara derse ait bilgilerin atanması değişkenlerden olacaktır. 
 1. Ödevinizi modüle yüklemeden önce, tüm proje dosyalarının, sıkıştırma programları kullanarak (WinZip, WinRARvb) “.zip” formatı haline getirmiş olduğunuzdan emin olunuz.  Modül başka uzantılı dosyaları kabul etmeyecektir.

Örneğin;

txtDersAd_1.Text = Donem_1[0];

txtKod_1.Text = Kod_1[0];

txtAKTS_1.Text = AKTS_1[0];

 

Notları yazarken ise kurallar: 2 sekmede de 1 tane ‘GR’ ya da ‘FF’ olacaktır. Her sekmede birbirinin aynı 2 not olmayacaktır. Yazdığınız not “FF” ya da “GR” ise sol taraftaki kutucuklardan mavi görünmez,  diğerleri ise kırmızı görünmez olacaktır. Bu durum “if” deyimi ile kontrol edilecektir. (15 puan)

 

 1. “1.yarıyıl Ortalaması” butonuna basınca 1. Yarıyıla ait toplam AKTS, Ağırlıklı Not ve Ortalama TextBox’larına ait değerler yazılacaktır.  2. Yarıyıl ortalaması ve Genel Ortalama da ilgili butonlara basınca ilgili TextBox’lara yazılacaktır.
 2. Ortalama Hesabı (1. Veya 2. Yarıyıl ortalaması):

a)      Toplam AKTS TextBox’ları ilgili dönemin sekmesindeki AKTS TextBox’larının içerisindeki değerler toplanarak yazılacaktır.

b)      Ağırlıklı Not : //www.hukuk.sakarya.edu.tr/index.php?pid=yonetmelik&gid=y_lisans_onlisans  linkinden notların katsayıları alınarak bir metot yazılacaktır. Metoda harfli notu göndererek katsayısı geriye döndürülecektir. Örneğin :

 

 

privatefloatKatsayi(string Notu)

{

if (Notu == "AA")

{

return 4;

}

elseif (Notu == "DC")

{

return 1.5f;

}

else

return 0;

}

 

Şeklinde (diğer not türleri de ilave edilerek) olacak.  Buradan dönen sonuçla, ilgili dersin AKTS’si çarpımı o derse ait Ağırlıklı Notu verir. İlgili sekmedeki derslerin ağırlıklı notları toplanarak ilgili Ağrılklı NotTextBox’ına yazılacaktır.

 

c)       Ortalama : Ağırlıklı Not TextBox’ı / AKTS Toplamı TextBox’ıortalamayı vermektedir. Bu da ilgili TextBox’a yazılacaktır. Ancak virgülden sonra en fazla 2 hane yürütülecektir. Bu da String.Format ile sağlanacaktır.

 

(35 Puan)

 

 1. Genel Ortalama Hesabı

a)      Toplam AKTS : 1. ve 2. Yarıyıl  Toplam AKTS TextBox’ları toplanarak yazılacaktır.

b)      Ağırlıklı Not : 1. ve 2. Yarıyıl  Ağırlıklı NotTextBox’ları toplanarak yazılacaktır.

c)       Ortalama : Genel Ortalama Ağırlıklı Not TextBox’ı / Genel Ortalama AKTS Toplamı TextBox’ıortalamayı vermektedir. Bu da ilgili TextBox’a yazılacaktır. Ancak virgülden sonra en fazla 2 hane yürütülecektir. Bu da String.Format ile sağlanacaktır.

 

1. ve 2. Yarıyıl ortalamaları hesaplanmamışsa “Öncelikle 1. ve 2. yarıyıl ortalamalarını hesaplayınız.” uyarısı verilecektir ve işlem yapmadan çıkılacaktır. Bu da ilgili yarıyılların ortalama TextBox’larından kontrol edilerek yapılacaktır.

 

(15 puan)

 NOT: 90

AÇIKLAMA:1. ve 2. yy ortalamalrı hesaplanmadan, genel ortalama butonuna basılınca uyarı vermiyor, onun dışında fena gözükmüyor.

Ödevi İndir

Ahmet Ayyıldız Kimdir?

Yorumlar (5)

 1. AHMET AYYILDIZ

  ÖDEVİ MAİL ADRESİNİZE GÖNDERDİM.

 2. semra boz

  merhaba Ahmet bey evet ödevim aynısı fakat indirmeyi gerçekleştiremedim mahlesef.

 3. AHMET AYYILDIZ

  ÖDEVİNİZ BU KONUYLA AYNI İNDİRME BUTONUNA TIKLAYARAK ÖDEVİNİZİ İNDİREBİLİRSİNİZ.

 4. AHMET AYYILDIZ

  Merhaba odev konunuzu iletişim formundan göndere bilirsiniz.

 5. semra boz

  merhaba AHMET BEY BANA ÖDEVLERİMDE YARDIMCI OLABİLİRMİSİNZ