Mega Holdings

Mega Holdings, 20 Ekim 2004'te Malezya'da Micheal Cheng tarafından kurulmuş saadet zinciri sistemini yasal prosedürlere uygun olarak düzenleyerek network marketing çatısı altında iş yapan ve web sitesi altyapılarını piyasanın üzerindeki bir fiyata satan modern bir saadet zinciri kurmuş şirkettir. Şirket, yaptığı işle ilgili hiçbir ülkede herhangi bir yasal problem ile karşılaşmasa da, uzmanlar tarafından dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle eleştirilmektedir.

Türkiye'de faaliyet gösteren Modern saadet zincirlerinden biri olduğu iddia edilen Mega Holdings'in Türkiye ayağı ilk olarak Ağustos 2011'de Ankara'da kuruldu. Şirket, Mayıs 2013'te Şişli, İstanbul'a taşındı. İstanbul'da etkinliğini kısa sürede artıran şirket, Ağustos 2013'te Haliç Kongre Merkezi'nde 3 bin kişinin katıldığı bir etkinlik organize etti. Organizasyonda, yapılan satışlarda kazanılan paraları gösteren kimisinde 10 bin kimisinde 877 bin TL yazan çekler sahnede dolaştırıldı.

Çalışma sistemi

 

Seviye ve kazanılan ücret
Beginner (Başlangıç) -
Presenter (Tanıtıcı) 360 dolar
Trainer (Eğitici) 720 dolar
Director (Direktör) 1,440 dolar
Researcher (Araştırmacı) 2,880 dolar
Lider 5,760 dolar
Top lider 11,520 dolar
Mega lider 23,040 dolar
Mega star Bilinmiyor

Mega Holdings'in pazarlama ağına katılmak için öncelikli olarak şirketin sattığı bir web sitesi altyapısı satın almak gerekmektedir. Şirketle çalışmak isteyenlere Gold veya Diamond olarak tanımlanan iki farklı seçenek sunulmaktadır. 1 yıllık üyeliği kapsayan Gold paket 250$+KDV olarak satılırken, Diamond paket ise 750$+KDV'lik bir fiyatla sunulmaktadır. Buna ek olarak şirket tarafından, kişisel gelişim ile ilgili eğitim setleri ve kitaplar da satılmaktadır. Mega Holdings'in ağına dâhil olan müşteriye, web sitesinin özelliklerinden çok, nasıl para kazanabileceği anlatılmakta ve zorunlu tutulmasa da bir satış ağı kurması önerilmektedir. Site satın alan kişi, aynı şekilde iki ayrı kişiye site sattığında toplamda 315 dolar kazanmaktadır. Ağı kuran kişinin site sattığı kişilerin de başka kişilere site satması durumunda zincirdeki herkes belli bir miktar para kazanmaktadır. Böylece ilk ağı kuran kişinin geliri, her iki koldan genişlediği sürece kazancı ikiye katlanabilmektedir. Piramitte iki yeni ‘kol’ açan yani iki yeni müşteri getiren kullanıcılar, 120 dolar para kazanmaktadır. Mega Holdings'e kazandırılan yeni müşterilerin de yeni müşteriler bularak ağı genişletmesi sonucunda ana üyenin kazancı katlanarak büyümektedir. Sistemde, her müşterinin ayda iki yeni müşteriyi piramide dahil etmesi sonucunda bir yılın sonunda 2 bin 48 üye ile 223 bin 395 bin dolar mümkündür. Buna ek olarak piramit sisteminde müşteri sayısına göre kategorilendirme bulunmaktadır. Beginner (başlangıç) seviyesinden başlayan kullanıcılar, Mega Star seviyesine kadar yükselebilmektedir. Liderler sadece kişisel gelişim ile ilgili eğitim vermekte ve şirket kazancının %80'i müşterilere dağıtılmaktadır.

Şirkete yönelik eleştiriler

Herhangi bir sunucu ve alan adı satan platformlardan daha ucuza alınabilen web sitesi altyapısı satan şirketin 2013 sonu itibariyle Gold paket kapsamında 5 farklı alan adı uzantısı paketinin yıllık fiyatı 60 lira civarındadır. Sunucu masraflarının ve site tasarımının toplam fiyatı ise yaklaşık 100 liradan satılmaktadır. Yani, yıllık paket fiyatı 700 lira olan bir ürünü tüketicilerin 160 liraya mal etmesi mümkündür. 2,000 TL'ye satılan Diamond paket ise piyasada toplamda 500 ile 550 liraya satın alınabilmektedir. Şirket, sunucularını Malezya ve Avrupa'daki veri merkezlerinde kendisi yönettiği için maliyetlerini daha da düşürebilmekte ve böylece Mega Holdings'in sattığı web sitesi paketleri, kullanıcıların dışarıdan satın alması durumunda dörtte bir fiyatına mal edebilmektedir. Şirketin yasal bir gerekçe olarak kullandığı network marketing sisteminin mantığında indirimli bir alışveriş fırsatı yatmaktadır.Şirket, sırf bu özelliğinden dolayı birçok kişi ve sosyal medya platformları tarafından saadet zinciri sisteminin modern ve yeni bir halkası olarak nitelendirilmektedir.

Şirkete yöneltilen eleştirilerden biri de, sisteme üye olmak için (ihtiyaç olmasa da) bir ürünü satın almak zorunda kalınmasıdır. Böylelikle "ticari" bir maskeyle kendisini hem gizleyen hem de kanunen kendisini koruyan sistem, katılımcıların esas amacını ticaret yapmanın dışında sisteme üye kazandırmaya dönüşmesi yönüyle de saadet zinciri eleştirilerini almaktadır. Sitemdeki zincirin büyümesiyle elde edilen kazancın matematiksel olarak milyon dolarlara kadar gelebileceği hayalini pazarlaması yönüyle de eleştirilmektedir.

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Köksal Bayraktar ise, uygulanan sistem için "Dolandırıcılık" yorumunda bulunarak ilgili eylemin, Türk Ceza Kanunu 157. maddeye göre 5 yıla varan hapis cezası ve 5 bin TL de adli para cezası gerektirdiğini kaydetti. Bayraktar, benzeri olaylardan birinin 1990'lı yıllarda ortaya çıkan Titan saadet zinciri olduğunu hatırlatarak şunları söylemiştir:

"Bu tür eylemler Türk Hukuku'na "Saadet Zinciri" olarak geçti. İlk uygulaması 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştı. 1996’da ise Titan Saadet Zinciri ortaya çıktı. Her iki olayda da bütün gruptakiler cezalandırıldı. Dolandırıcılıktan ceza aldılar. Üstelik Titan'dakiler her bir eylemden ayrı-ayrı ceza aldılar. Bu sitemin 4., 5. halkasına indiğinizde, hele daha sonrasına gittiğinizde buradakilerin para kazanması mümkün değil. Bu açıdan konu dolandırıcılıktır. Olay Türk Adliyesi'nin önüne geldiğinde, Titan'da olduğu gibi aynı şekilde karar verilebilir."

Bu doğrultuda, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun mimarlarından Prof. Dr. Ünal Tekinalp ise, uygulanan sistemle ilgili "Bu hileli bir pratik ve bir uygulama... Ticaret Hukuku'nda bunun hiçbir yeri yok. Bu bir çeşit dolandırıcılık" yorumunda bulunmuştur.

Eleştirilere yanıt

Mega Grup Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Öpengin ise, bağlı bulundukları holdingin dünya genelinde 15 yıldan bu yana faaliyet yürüttüğüne işaret ederek "Firmamız sattığı ürün bir pakettir. Bu pakette 1 adet domain, sınırsız hosting, sınırsız mail ve sınırsız trafik bant genişliği bulunuyor. 7 gün içerisinde bize iade edilen her ürünü ön koşulsuz iade kabul ediyoruz. Piramit sistemlerle bir ilgimiz yok. Herkesin ihtiyaç duyduğu bir ürün ve hizmetin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda piyasa değerinde satışını sağlamaktayız." şeklinde açıklama yapmıştır.
"Network Marketing ile Kazanacağının Farkında mısın?" adlı kitabıyla network marketing sektörü hakkında hakkında bilgi veren Mega Holdings'in Türkiye subesinde Mega star rütbesine erişmiş tek kişi olan Enes Olgun, şirketi Amway ve Avon gibi şirketlerle çalışma prensibi açısından bir tutmuş ve şirketin network marketing sistemi ile çalıştığını vurgulamıştır.

Alıntıwikipedia

Ahmet Ayyıldız Kimdir?

Yorumlar (21)

 1. AHMET AYYILDIZ

  Mega Grup Bilişimciler ne yapıyor acaba :D

 2. AHMET AYYILDIZ

  Arkadaşlar Merhaba Mega Holding logusunu ve sitesini değiştirerek Megagrupbilisim  dolandırıcılık adı altındaki firma hakkında yeni bir makale daha yazacam. Lütfen bu yazıyı okuyan varsa arkadaşlarını bilinçlendirsin.

 3. Yildiz

  Hesap iade ettin ama nasıl paramı alıcam yardımcı olirmusunuz

 4. NUMAN

  Arkadaşlar genelde bu bok atma olayını yapanlara dikkat edin ya webmaster ya da çabuk vaz geçen çevresinin sözüyle hareket eden kendi başına karar veremeyip daha sonra onu işe çağıran arkadaşının başarısını çekemeyen zayıf karaktere sahip insanlardır ! bunların dertlerini de anlarsınız zaten.

 5. Ali DOĞDU

  ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE BİRAZ ZEKİCE YAZIN SU YAZDIGINIZ YAZILARI ULAN BIZDE BILIYORUZ AMA BURADA NETWORK VAR SİZ BİR ŞEY BİLMEDEN KONUSANLAR AMWAY SIRKETI SUGUN BUTUN BAKIM ELEKTRONIK URUNLER SATIYOZ AMA NEDEN PAHALI OLDUGUNU HIC ARASTIRDINIZMI CUNKU BILMIYORSUNUZ SIZI CAHIL INSANN TOPLULUKLARI BURADA BIR URUN VAR VE BIR IS VAR KAZNAC PLANIDA VAR KARDESIM HERKEZ KENDİNE BAKSIN BİZİM İŞİMİZİ YAPAN INSANLARA BIZ NETWORKUDE ANLATIYORUZ KIMSE BILIMP BILMEDEN BISEY YAZMASIN YORUM YAPMASIN SİZLERİ SEVIYORUM KENDINIZE IYI BAKIN :D :D HERSEYEDE BURNUNUZU SOKMAYIN .

 6. Veli ŞEN

  Tamam eğlendim:) yahu insanlar bu sektörde MİLYONER oluyor. Neyin kafası bu? Hadi avonu da eleştirin o zaman ya onların sattığı parfüm dandik abi 15 liraya parfüm mü olur. Sırf para kazanmak için dandik ürünlerle insanları kandırıyorlar diye.. Veya Amway'i Herbalife'ı....v.s kardeşim siz alsanız da almasanız da mükemmel olmasa da 'alıcısı var' sadece bu şirket satmıyo ki bunu zaten peynir ekmek gibi satılan bişey. Mükemmel mi? Değil. Ama 'basit' zaten mükemmel olsa sadece webmaster'lar zengin olurdu. Neyse ben hala yeni şeyler öğreniyorum bu bildiğini zannedip konuşanlar da olmasa kim yapacak bizim reklamımızı :) He bu arada işi veya şirketi savunmuyorum he!! İnan ki UMRUMDIŞI. Ne sektörün, ne ürünün, ne şirketin, ne de benim buna ihtiyacım var EMİN OL. :) Neyse kalın sağlıcakla. Allah'a emanet olun. :)

 7. Marketer

  Bizim milletimizin en büyük sıkıntısı aklına klasik ticaretten başka ticaret modellerini yediremiyor. Sanıyor ki para sabahtan akşama kadar birilerinin altında çalışılarak kazanılır. Hayır kardeşim Marketing sistemi buna karşı oluşturulan bir sistem. Ne ka ekmek o ka köfte. Bi işi bilmeden atıp tutmayla hiçbir yere gelemeyeceğiniz bal gibi ortada zaten. Sizler üniversite okuyup ilkokul mezunu patronlarınızın yanında aylık 1000-1500 liraya çalışmaya ve yarının milyonerlerine bok atmaya devam edin. Bu devirde çok çalışmak değil kafayı çalıştırmak kazandırır. Büyük düşünmeyen insanların burada küçük yorumlarda bulunmalarını tabiki de doğal karşılıyorum. Marketing yapmak her babayiğidin harcı değildir. Son olarak şunları söylemeden bitirmek istemedim. Bir işi bilen yapar. Az bilen akıl verir Bilmeyen bok atar.! İyi Günler Network sevdalıları ve düşmanları ... :)

 8. caas

  Bu yeni bi olay var domain almaya lara parası iade olacak diye. Bilginiz varmı

 9. adsız

  ben gırdım bu işe ıkı ay oldu bana altına bırebırnı biz oluşturacaz dıye vaaddete bulundular ama birebiri birak bır kısı dahı eklemedıler altıma web sıtesınden kazan sende dedıler lan web sıtesını yaptın reklamını aldın kım nerden bılecek senın web sıtesı yaptıgını ve kım açıpta senın reklamını tıklicak en basıtı sen bir siteye gırdıgınde hangı reklamı tıklıyorsun hiçbirini çünkü amacın reklam değıl ya makale okumak yada fılm seyretmek çarpıya basar kapatırsın reklamı sıten tıklandıkça para ne zaman kazanırsın bılıyormusun 30.000 defa tıklanırsan 30.000 bın tanıdıgın varsa tıklattır ama bu arada dıkkat et aynı ıp lerden tıklattırırsan google adsence olayı farkedıp reklamı gerı cekıyor. :)))) ben battım arkadaslar umarım sizde batmazsınız

 10. hakki

  mega holdingsten alinan ürünun 14 gun icinde iadesi mumkunmus peki 14 gun icinde iade edilen urunun parasini kac gun icinde alabiliyoruz? %10 kesintiyle

 11. hedef

  burda neyin tartışmasını yapıyosunuz ki herkesde bişeyleri kanıtlama çabası bir açık arama hevesi yapamıyosan yapmıyorum dersin para kazanmak istemiyorum dersin bu kadar basit arkadaşlar adamlar sana deseki ahmet,mehmet 2000 tl getir kendinle birliktede 2 kişi getir onlarda getircek katlanarak hep daha fazla kazancaksın o zaman sorun kalmaz dimi ama yok ortada ürün var fatura var olmaz bu bizim türk milletine ters doğru para kaznamak ters biz ancak köle gibi çalışalım yada haram kazanalım binbir türlü borca girelim bu bizim hak ettiğimiz hep tüketelim hiç üretmeyelim gerek yok gelişmeye...

 12. hk

  kafirun suresini bilmeyen yoktur dimi anlamını da açıp okuyun bi zahmet, orda deniyor ya hani; öyleyse sizin dininiz size bizim dinimiz bize. Bunu soyleyen ben değilim, bizzat Rabbim'in kelamı. Bilmem anlatabildim mi????? Öyleyse sizin doğrunuz size bizim doğrumuz bize ama yorum yazarken tarafsız olalım lütfen sanki kıskançlık. fesatlık sınırları zirve yapmış gibi :):):):) Alan memnun satan da memnunsa kusura bakmayın ama burda üçüncü şahıssınız. Her ne hikmetse işe dahil olup da olumsuz konuşana hiç denk gelmedim, onların adına konuşmak da başkalarının üstüne vazifeymiş gibi. Nerden geliyorsa artık bu korumacı, sahiplenici insanlık görevi ....

 13. sevgili ensar

  Ensar bak sana şu kadarını söyleyeyim. hani o 8000 dolar dediğin sistem var ya!! Ben o sistemin yapabildiklerini, yapılan örnekleri gördüm. Hiç abartmıyorum götümle bile daha güzelini yaparım. ha bir de şu var hiçbirzaman bir webci olmadığınız için daha doğrusu olamayacağınız için, paketi sattığınız adamlar adam gibi site istiyorlarsa sike sike o parayı webcilere ödeyecek! bunun dışında insanlara yalan söyleyemeyi de bırakın yok sınırsız trafik yok sınırsız mail bunları insanları kandırmak için bilmeden konuşuyorsunuz. tüm bunların dışında siz bu sitrleri kurum veya şirketlere dedeğil kazanç planı ile gözünü parayla boyadığınız sade vatandaşa satıyorsunuz. Bunu yaparken de tek düşündüğünüz 1 e 1 denkliği tamamlayıp şirketten sizeyatacak komisyon! Haksızsam haksızsın de de amına koyayım!

 14. İsim vermiyim tatsızlık çıkmasın

  iletisim@ensarmete.com bu arkadaşın sitesine girin bi bakın. Müthiş derecede güzel (!) bok gibi site yapmışsın. Senin 8000USD dediğin EasyBuilder programını WordPress 10 a katlar 80 kere siker atar. Kimseyi kandırmayın. Hiç bilmeyen adam internetten öğrenerek senin sitenden 100 kat daha güzel site yapabilir WordPress'le. Dolandırıcı olduğunuzu kabul edin!!!

 15. Ahmet AYYILDIZ

  ismini vermek istemeyen; Doğru diyorsun benimde bazı arkadaşlarım hatta akrabalarım katıldı ve şuan kandırıldıklarının farkına vardılar.

 16. ismini vermek istemeyen

  Bana sorarsanız bu is üye edeceğiniz insana ileride daha çok para kazanmayı altına araba çekeceğini falan filan aşılamakla oluyor.Bu iste çalışan çok yakın arkadaşım kendisi üst mevkilerden dır.Belli bir mekanda büyük insan benim 2 lira param vardı bu ise başlarken simdi haftada bilmem kaç dolar kazanıyorum diyerek kendi altlarını kandiriyor. Altlarıda onun altlarini onlarda yeni baslayanlari yeni baslayanlarda nasıl iyi kandiririm diye eğitim veriliyor.parasını kazanan kazanıyor doğrusunu söylemek gerekirse arkadaşım çok iyi kazanıyor.kendileri İstanbul da pendikte bi kafeyi esir almislar.iyi yönleride var ama bana gore bu is saadet zinciri taktiğinin yasallastirilmis seklidir.ak parti taraftarı gibi bundada üste çıkmaya çalışılmasına.çünkü bu is saadet zincirinin yasal modern faturalı urun kesilen halidir

 17. Yunus

  iletisim@ensarmete.com sen neyin kafasını yaşıyosun adam yazmış oraya ücretsiz skriptler var onları kullanabiliyosun diye. sende onlardan biri olduğu için sende saçma sapan savunmaya geçmişsin. insanları dolandırmaktan başka bişi değil yaptıkları. bak bakalım faceboka bak bakalım twitteeere çok mu uğraş verilmiş siteler? saçma sapan konuşup milletin aklını karıştırmayın

 18. Ahmet AYYILDIZ

  Merhaba, Öncelikle Web sitesine neden ihtiyaç duyulur ve mega holdings'e katılım amacı nedir. Çok teferruata girmeden şunları söylemek istiyorum. Kendinize ait bir web sitesi istiyorsanız ve kendime ait hoş bir tasarım elde etmek istiyorsanız internet üzerinde binlerce hatta milyonlarca admin paneli olan web site ve şablonları mevcut tasarımlar bulabilirsiniz. Şuanda bulunduğun web sitesi WordPress temasıdır. Ücrestsiz olarak edinebileceğiniz Web sitesi için WordPress, Joomla vb. dökümanlar internette mevcut tabi bunlara ait temalarda bulunmakta. İnternet Sitenizi herkesin görmesini istiyorsanız yani Domain (alanadı) ve Hosting (Barındırma alanı) bu size senelik en düşük 50 TL dir. Firmadan Firmaya fiyatlar değişebilir. Ben senelik İSİMTESCİL'e Domain ve Hosting aldığım için 50 TL ödüyorum. Eğer MegaHoldings'e katılım amacınız para kazanmak ise yanlış bir yol olduğunu düşünüyorum. Bu işe katılan bir takım isnanlar var bunların aralarında web tasarımcı varmı diye bir sormak lazım. 750 TL gibi bir fiyat istiyorlar bundan sizin kazancınız 60TL'mi, 83 TL'mi yoksa 120TL'mi ne dediği belli olmayan insanlar beni de aralarına çağırıp kuru guguk oturup dinliyorum. En önemlisi sınızsız diye aldığınız o hosting varya sınırısız değil. kandırılıyorsunuz. Son olarak daha yazmıyacam sınırsızı ne yapacan arkadaş.

 19. iletisim@ensarmete.com

  Mega Holdings in bahsettiginiz web sitesi satisiyla ilgili size bir mesaj yazmak istedim. Maliyetiyle ilgili olucak bu mesaj. Piyasada bulunan sizinde dediginiz diamond wepsitesini ayni ozelliklerle disarda 500 tl ye alabilcegimizi soylediniz yada alıntı yaptiniz. Ama bunlar yazilirken su unutuluyor. Disardan aldigimiz web sitesini 500 tl ye temin edebiliyoruz ama web tasarim bilmeyen diger insanlar bende dahil web master lara yüklü bir miktar ödemek zorunda kalicam. Sirketin sunduğunu kolay tasarim programı ile kolaylikla kendim tasarlaya biliyorum su anda. (Ve bu programin piyasa fiyati 8000$) yani maliyetleri kiyaslandiginda aradaki farkin fazla olmadigini anlaya biliriz hatta web tasarim yapabildigim icin kafamdaki bütün istediklerimi gerceklestirebilirim. Yani demek istedigim urunun verdiği hizmet ederini karsiliyor . Tesekkurler Ensar METE

 20. AHMET AYYILDIZ

  Merhaba Aslı  Mega Grup Bilişim bir saadet zinciridir. Pramit satış sistemi ülkemizde yasaktır 4 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin tl cezası vardır. yapman gereken savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmak.

 21. Aslı

  Ben bu işe girdim 14 günlük cayma hakkına sahibim şu an ve Mega holdingi bünyesinden paramı da alarak çıkmak istiyorum. Nasıl yapabilirim acaba ne yapmam gerek parasını alamayan çok insan var