Mega Grup Bilişim DOLANDIRICILIĞI!

Son dönemlerde elektronik eşya satan mağazalardan bazı şahısların  Üniversite öğrencisi olup devletin burs verdiği öğrencilere mağazalardan bireysel kredi kullandırıp İphone 8 plus, İphone 7 gibi telefonları 24 ay, 48 ay gibi vadelerde satın aldırıp bu telefonları 2. El olarak telefonculara daha düşük fiyatlara satarak Mega Grup Bilişim Soyguncularına 3600 Tl gibi bir tutar yatırarak kayıt oluyorlar.

 

20 OCAK 2014 tarihinde yayınladığım makalemde şirketin adı Mega Holding olarak biliniyordu şikayetler üzerine sözde şirket ismini değiştirerek Mega Grup bilişim yapmış.

 

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Köksal Bayraktar ise, uygulanan sistem için "Dolandırıcılık" yorumunda bulunarak ilgili eylemin, Türk Ceza Kanunu 157. maddeye göre 5 yıla varan hapis cezası ve 5 bin TL de adli para cezası gerektirdiğini kaydetti. Bayraktar, benzeri olaylardan birinin 1990'lı yıllarda ortaya çıkan Titan saadet zinciri olduğunu hatırlatarak şunları söylemiştir:

"Bu tür eylemler Türk Hukuku'na "Saadet Zinciri" olarak geçti. İlk uygulaması 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştı. 1996’da ise Titan Saadet Zinciri ortaya çıktı. Her iki olayda da bütün gruptakiler cezalandırıldı. Dolandırıcılıktan ceza aldılar. Üstelik Titan'dakiler her bir eylemden ayrı-ayrı ceza aldılar. Bu sitemin 4., 5. halkasına indiğinizde, hele daha sonrasına gittiğinizde buradakilerin para kazanması mümkün değil. Bu açıdan konu dolandırıcılıktır. Olay Türk Adliyesi'nin önüne geldiğinde, Titan'da olduğu gibi aynı şekilde karar verilebilir."

Bu doğrultuda, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun mimarlarından Prof. Dr. Ünal Tekinalp ise, uygulanan sistemle ilgili "Bu hileli bir pratik ve bir uygulama... Ticaret Hukuku'nda bunun hiçbir yeri yok. Bu bir çeşit dolandırıcılık" yorumunda bulunmuştur.

 

 

Ahmet Ayyıldız Kimdir?

Yorumlar (0)