NASA, Dünya'yı Her Gün Uzaydan İzleyebileceğimiz Siteyi Hayata Geçirdi

NASA, bundan sonra her gün Dünya’nın uzaydan görüntüsüne bakabileceğiniz bir web adresini hayata geçirdi. Uzayla, Dünya’nın uzaydaki konumu ve görünümüyle, kısacası astronomiyle ilgilenen herkesi heyecanlandıracak bir haber geldi. NASA, bundan sonra isteyen herkesin, Dünya’nın uzaydan nasıl göründüğünü takip edebileceği bir siteyi hayata geçirdi. Yeryüzünden 1.6 milyon kilometre uzaklıkta bulunan DSCOVR uydusundan gelen en az 12 renkli fotoğraflar, site üzerinden her gün güncellenecek şekilde paylaşılacak. Bu fotoğraflar, 12 ila 36 saat öncesinde çekilen fotoğraflardan oluşacak.

ABD Atmosfer ve Okyanus İdaresi’nin (NOAA) kontrol ettiği DSCOVR, üzerinde bulunan iki donanım aracı sayesinde atmosferde yaşanan tüm olayları, ozon tabakası ve yeşil alanlar gibi iklimle ilgili olan değişimleri gözlemliyor.

Dünya’nın uzaydan görüntüsüne bakabileceğiniz bir web

Dünyamızın fotoğraflarını çeken EPIC ise her biri tek renkten oluşan 4 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekiyor. 3 renkli fotoğrafın birleştirilmesiyle toplam 12 MP çözünürlüğünde bir fotoğraf elde edilebiliyor.

NASA’nın hayata geçirdiği web adresine şuradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. (arada erişim konusunda sıkıntı yaşanabilir, ara sıra tekrar girip deneyin ya da farklı dns üzerinden bağlanın)

Ahmet Ayyıldız Kimdir?

Yorumlar (0)