Türkiye Yerli Haritası Uygulaması

HGM ATLAS VE HGM KÜRE

Türkiye’nin milli sermaye ile geliştirilen ilk yerli gözlem uydusu RASAT‘ın görüntülerinin paylaşımlarının yapılacağı Gezgin Harita Portalı hizmete girdi.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından tasarlanıp üretilen RASAT uydusu, uzayda 3. yılını doldurdu. Rasat Uydusunun görüntülerinin kullanılacağı www.gezgin.gov.tr portalı, hizmete sunuldu.

Türkiye’nin uzay yolu macerasındaki başarısını ve ilerleyişini sembolik de olsa bizlere gösteren gezgin.gov.tr de dilerseniz görüntü talebinde bulunabilirsiniz.Şimdilik kamu kuruluşları ve üniversiteler gov.tr, edu.tr, pol.tr, tsk.tr, k12.tr, bel.tr uzantılı e-posta adresleri ile üyelik kabul eden portalda, üye olmadan da Türkiye’nin her bölgesini gezme şansınız olabilir.Gezerken beklentilerinizi üst seviyede tutmamanızı hatırlatmak isterim. Google yada Yandex haritası kullananlar için tatmin edici olmasa da, Tübitatak’ın sunmuş olduğu bu hizmetin bir başlangıç olmasını ve kısa sürede daha kaliteli ve kullanışlı hizmet vermesi bekliyoruz.

rasat2
Şuana kadar; RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor. Daha önce yabancı uydulardan alınan uydu görüntülerinin RASAT ile yerli olarak karşılanması amacıyla TÜBİTAK UZAY, kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektör ile çalışmalar yapıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Maden Tetkik ve Arama Kurumu olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna uydu görüntüsü sağlanıyor. Düzenli olarak görüntü sağlanan bu kurumların yanı sıra farklı kamu kurumu ve üniversite ile onlarca özel sektör kuruluşunun da uydu görüntüsü talepleri karşılandı.

HGM ATLAS VE HGM KÜRE UYGULAMALARI KULLANIMA AÇILMIŞTIR

 

Ahmet Ayyıldız Kimdir?

Yorumlar (0)